Dobrze dobrany ręczny wózek inwalidzki pozwoli Ci swobodnie wykonywać czynności dnia codziennego, poruszać się po mieście, a nawet uprawiać sport. Tego typu akcesoria wykonane są z coraz lepszych materiałów i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Sprawia to, że wózki ręczne są nie tylko bardzo zwrotne i łatwe do operowania, ale też wygodne. Podpowiadamy Ci, na jakie parametry wózka inwalidzkiego zwrócić uwagę, aby posłużył Ci przez wiele lat, a korzystanie z niego było komfortowe.
Kryterium klasyfikacji wózków inwalidzkich jest zazwyczaj rodzaj napędu (ręczny, elektryczny lub hybrydowy), konstrukcja (siedzący, leżący, półleżący – mogą być zarówno ręczne, jak i elektryczne) oraz przeznaczenie (wózek ręczny ortopedyczny, półaktywny lub aktywny).
Jeśli chodzi o wózki ręczne, to modele leżące i półleżące przeznaczone są głównie dla osób o niskim stopniu samodzielności lub niesamodzielnych. Wyposażone są w akcesoria umożliwiające utrzymanie stabilnej pozycji: pasy, rozpórki, peloty czy regulowane oparcie.
Dla osób, które są w stanie samodzielnie sterować pojazdem i chcą zachować wysoki stopień aktywności, przeznaczone są:
Osadzone są na bardzo dużych, najczęściej pełnych kołach. Są ciężkie i niestety mało zwrotne. Z tego powodu raczej nie wykorzystuje się ich na co dzień. Stanowią tymczasowe rozwiązanie, również ze względu na to, że operowanie nimi wymaga sporo siły.
Najważniejszym zadaniem takiego wózka jest możliwie największe odciążenie Twojego ciała w trakcie jego używania. Napędzanie i manewrowanie półaktywnym wózkiem inwalidzkim nie wymaga użycia siły, a sam pojazd jest bardzo zwrotny. Dodatkowo koła takiego wózka przystosowane są do poruszania się po różnych rodzajach podłoża.
Półaktywne wózki ręczne charakteryzują się niewielką wagą (ok.10–15 kg) oraz konstrukcją umożliwiającą zachowanie komfortowej, nieobciążającej kręgosłupa postawy ciała.
Nazywany bywa również wózkiem sportowym. Pozbawiony jest większości elementów obecnych w wózku półaktywnym (np. podłokietników). Jest też niezwykle lekki – niektóre modele ważą zaledwie 5 kg! Wszystko to zwiększa jego manewrowość i zwrotność, które są niezbędne do uprawiania sportu.
W wyborze odpowiedniego wózka inwalidzkiego powinna przyświecać Ci przede wszystkim własna wygoda. Pojazd ten musi być w największym stopniu dostosowany do Twojej sylwetki, aby nie powodował problemów z kręgosłupem i umożliwiał Ci pełen zakres ruchów tułowiem i ramionami.
Weź pod uwagę poniższe kwestie.
Nie bez znaczenia jest także konstrukcja wózka inwalidzkiego. Wpływa ona na poziom sterowności, szybkości wykonywania manewrów i bezpieczeństwo jazdy. Rozważ poniższe parametry techniczne wózka:
Rozważ również inne udogodnienia, takie jak amortyzatory siedziska oraz kółek, możliwość wymontowania siedziska i podłokietników czy sposób składania wózka.
Pamiętaj, żeby przed zakupem konkretnego wózka inwalidzkiego przetestować go. Nie oczekuj jednak, że pierwszy wypróbowany model będzie tym właściwym. Do wyboru tego odpowiedniego koniecznych jest czasami kilka, a nawet kilkanaście prób. Dokładnie przemyśl więc swoje potrzeby i oczekiwania względem wózka. Zdecydowanie ułatwi Ci to wybór!